Ѓоковиќ не можел да прослави како што посакува, до три часот наутро бил на допинг контрола

Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS

Новак Ѓоковиќ се врати на врвот на АТП листата откако вчера во финалето го победи Стефанос Циципас со 3:0 во сетови. Но, Ѓоковиќ по големата победа не можел да слави како што посакува.

Српскиот ас денес со освоениот пехар излезе пред медиумите каде што откри дека морал да биде на допинг контрола до три часот наутро. Новинарите го запрашале како се чувствувал по победата и како прославил, а Новак низ насмевка одговорил.

„Почувствував огромно олеснување по завршувањето на турнирот и целото патување во Австралија, а прославив со медиумите и допинг контролата. Во сместувањето се вратив во три часот наутро, беше навистина долга ноќ. Претпоставувам дека прославата ќе следи кога ќе се вратам во Европа“, изјави Ѓоковиќ.

Утрово Ѓоковиќ се огласи и на неговиот Инстаграм профил каде што зборуваше додека го држеше освоениот пехар.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Australian Open (@australianopen)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот