Ѓоковиќ најмалку до ноември ќе биде на врвот на АТП листата

Фото: ATP Tour/Twitter

Изминатата недела во светот на тенисот се играа само натпревари од Дејвис Купот, па затоа нема промени на денешната АТП листа, а Новак Ѓоковиќ ја започнува 391. недела како најдобар тенисер во светот.

Ѓоковиќ има 11.795 бодови и убедлива предност од 3.260 бодови повеќе од Карлос Алкараз. Ѓоковиќ ќе биде на врвот најмалку до крајот на октомври. Во следниот период Ѓоковиќ ќе ги брани титулите од Тел Авив (250), Астана (500), завршниот Мастерс во Торино (1.500) и финалето на Мастерсот во Париз (600).

Српскиот тенисер веќе најави дека нема да игра на турнирот во Кина што значи дека сигурно ќе настапи во Париз, на азавршниот Мастерс во Торино и Дејвис Купот. Постои можност да настапи на некој од „помалите“ турнири, меѓутоа тоа е прашање до Ѓоковиќ да процени колку натпревари ќе му бидат потребни за да влезе во форма.

Ако Ѓоковиќ успее да ја заврши годината како првопласиран на АТП тогаш ќе ја надмине границата од 400 недели на врвот на АТП.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот