Ѓоковиќ ќе ги собори сите рекорди, но тоа не значи дека ќе биде најдобар во историјата

Новак Ѓоковиќ во Мелбурн доколку игра може да испише нова историја во светскиот тенис/Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Поранешниот петти тенисер на светот, Фернандо Гонзалес е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши кариерата со највеќе освоени грен слем титули, но тоа не е гаранција дека ќе биде најдобар тенисер на сите времиња.

– Не така одамна, беше неверојатно некој да освои десет грен слем титули, а сега имаме тројца со по 20. Кога станува збор за бројките, сигурен сум дека Новак ќе ја заврши кариерата со највеќе грен слем трофеи и со можеби најдобра статистика. Но, има и други фактори кои одредуваат кој е најдобриот на сите времиња. Новак ги соборува сите рекорди и извесно е дека ќе продолжи да го прави и во наредните години, но мислам дека не може да се каде дека доколку има највеќе титули – ќе биде и најдобар. Ние можеме само да го одбереме омилениот тенисер, мене тоа ми е Федерер поради стилот на игра: еднорачен бекенд, сервис, волеј…
Кога го гледате Ѓоковиќ, изгледа како никогаш нема да промаши топка, а Рафа Нада насекаде. Тешко е да се каже кој е најдобриот на сите времиња – смета Гонзалес.

Најголемиот успех на Гонзалес е финалето на Австралија Опен во 2007 година кога загуби од Федерер, а играше и во полуфиналето на Ролан Гарос во 2009 година. Во кариерата освои 11 титули, меѓу кои е и златниот медал на Олимписките игри во Атина 2004 година во игра на двојки, а четири години подоцна го освои сребрениот медал во поединечна конкуренција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот