Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет: Лесно до осминафинале во Астана

Ѓоковиќ - Васек Посписил/30 септември/фото: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ немаше проблеми и експресно стигна осминафиналето на АТП турнирот од серијата 500 во Астана.

Чилеанецот Кристијан Гарин не беше закана за Новак и победата ниту еднаш не беше доведена во прашање. За помалку од еден час Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет и го доби Гарин со два добиени сета по 6:1.

Голем фаворит ќе биде Ѓоковиќ и во осминафиналето каде што за противник ќе го има Холанѓанецот, Ботик Ван Де Зандшулп.

Ќе потсетиме, во Астана Ѓоковиќ пристигнува во добра форма откако пред неколку дена го освои турнирот во Тел Авив.

Видео на денот