Гигантски велосипед во центарот на Скопје (ФОТО)

Во центарот на Скопје, спроти Зегин, денеска беше поставен гигантски велосипед за да посочи на проблемот со кражба на велосипеди во Македонија.

Урбаната уметничка акција Гигантски велосипед има цел да ја подигне видливоста на проблемот со крадењето велосипеди во Македонија, проблем кој тангира преку 150.000 граѓани кои го користат велосипедот како еколошко, здраво и функционално превозно средство но за жал многумина велосипедисти изминативе години останаа без своите велосипеди кои организираните крадци на велосипеди ги крадат секаде и во секоја прилика.

Проценките се дека изминативе 10 години се украдени над 70.000 велосипеди односно на скоро секој велосипедист му е украден најмалку по еден велосипед. Полицијата засега не е успешна во оваа борба и се пронаоѓа секој 1000. велосипед.

Прочитајте и...  Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Велосипедот е изработен од метал и е со димензии 3 х 1.8 метри.

Прочитај повеќе

„АПЕКС Македонија“ донираше болнички кревети во износ од 20.000 евра на Инфективната клиника

Слободен печат

Тачи: Неодговорноста на Османи и ИВЗ се главни виновници за оваа ситуацијата

Слободен печат

Два смртни случаи – 120 новозаболени од Ковид-19, најмногу во Скопје

Слободен печат

Повторно граѓаните ги окупираа продавниците и супермакетите (ГАЛЕРИЈА)

Грција не воведува забрана за влез од Македонија: Покрај вирусот расте и заразата со лажни вести

Слободен печат

Регистриран случај на Ковид-19 кај наставничка во Тетово, уписот во училиште прекинат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Приведени двајца сопственици на угостителски објекти во тетовско за непридржување на протоколите за работа

Слободен печат

Анкета: Се намалува довербата на Швеѓаните во способноста на Владата за справување со коронавирусот

Слободен печат

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот кандидат за претседател Рафал Трасковски

Слободен печат

ЕВН е должна да изврши коригирање на сметките порача Бислимовски

Слободен печат

Рашела Мизрахи пријавила во полиција дека ја следеле и фотографирале лица со качулки

Обвинителството го предупреди Пленковиќ за вршење притисок

Слободен печат