Ги прашавме Заев, Кирацовски и Ременски дали ќе дадат изјава во ОЈО за „Рекет“: Еве што одговорија

Никој од политичарите кои неофицијално се поврзуваат со аферата „Рекет“, засега не најавува дека ќе оди во Јавното обвинителство по сопствена волја да даде исказ во врска со аферата која деновиве ја тресе Македонија, иако вчера претседателот на државата Стево Пендаровски ги повика да го сторат тоа.

Во една од снимките кои ги објави италијанскиот весник „Ла Верита“, се споменува името на премиерот Зоран Заев, односно, Бојан Јовановски му вели на Орце Камчев дека за него зборел со Зоки. Камчев прашува кој Зоки, и добива одговор Заев.

Од Владата објаснуваат дека премиерот уште на 17 јули годинава кажал дека му се обратиле одредени бизнисмени кои се пожалиле дека им се бара мито и тој го пријавил случајот.

„Премиерот во одговор на новинарско прашање го изјави следново: „Да, ми се обратиле бизнисмени кои не се од Скопје дека биле уценувани. Се знае како постапува секој граѓанин, така постапува и премиерот. Го пријавив тоа“, велат денеска од Владата, а на дополнителното прашања дали изјавата сепак може да биде попрецизна, бидејќи е дадена пред да се објават снимките, велат дека засега нема што да додадат.

Прочитајте и...  Вонредна состојба во Солт Лејк Сити, нови протести поради полициска бруталност

Заев на Фејсбук напиша дека осомничените во разговорите му го злоупотребуваат името и отфрли било каква поврзаност, соработка или комуникација со осомничениот Бојан Јовановски во врска со случајот „Рекет”.

Пендаровски во своето обраќање вчера рече:

– Освен кривично-правната одговорност, доколку има друга, било каква поврзаност со случајот, во смисла на давање на заштита на лицата под истрага, инсистирам и на политичка одговорност на политичарите, независно дали се од власта или од опозицијата. Во овој контекст е најдобро, сите оние чии имиња се споменати, независно дали со основ или намерно, само со цел да бидат дискредитирани, самоиницијативно да дадат изјави пред надлежниот обвинител со цел да покажат дека пред законот и пред  јавноста сме сите исти. Јавноста има право да ги знае нашите ставови, дури и ако се работи за најневеројатни конструкции или шпекулации произведени со нечесни намери.

Прочитајте и...  Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Иако во снимките што досега се објавуваат не се споменува име на некој висок фунционер од власта, сепак, за некои од нив во јавноста се постави сомневање за вмешаност во аферата „Рекет“.

Сомневањата за пратеничката Фросина Ремески се поставија, бидејќи таа е почесен член на Меѓународниот сојуз на Боки 13. На прашањето дали ќе го послуша советот на Пендаровски и ќе отиде во Обвинителството самоиницијативно да даде изјава, таа не дава одговор. Но, претходно објасни дека членството во невладината на Бојан Јовановски е од почесен карактер односно дека нема активна улога во работењето на организацијата, како и дека е на располагање на институциите да објасни нешто доколку се јави потреба.

Прочитајте и...  Чулев: Секој обид за поткуп или за било какво влијание врз гласачите ќе биде соодветно евидентиран и санкциониран

И поранешниот генерален секретар на СДСМ Александар Кирацовски, за кого во јавноста исто така се шпекулираше дека е можно да е поврзан со „Рекет“ вели немам никаква врска со случајот.

–  Во врска со што да дадам изјава во Обвинителството, прашува Кирацовски.

– Како воопшто можам и смеам да се мешам, па уште и ијзва да дадам за нешто за што немам допирна точка – додава тој.

 

Прочитај повеќе

Два нови случаи на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Вучиќ за Ројтерс: Се исплатеа напорите на Германија и Франција, прва релативно оптимистична вест (ФОТО)

Слободен печат

Со европски пари си правеле партиски собир, ВМРО-ДПМНЕ негира, но ќе докажеле после избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Иван на кого му беше трансплантирано срце заминува на домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Доставени картичките за „зелена нафта” во Струмичкиот регион

Слободен печат

Димитров: Долго време сме низ тунелот, на еден чекор сме до пристапни преговори со ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МОФ: Голем дел од професорите воопшто не се ни запознаени како да работат со дигиталните платформи за предавање

Слободен печат

Ангеловска на тркалезна маса на СБ за поддршка на приватниот сектор во КОВИД-19

Слободен печат

Британската Влада до 2025 година ќе ја отстрани опремата на Хуавеј

Слободен печат

Јанушев: Раст на пензиите од 20% и раст на плати од 25% за еден мандат (ВИДЕО)

Слободен печат

АВМУ до медиумите: Од недела на полноќ почнува изборниот молк

Слободен печат

Изминатата седмица во Охрид 29, во Струга 55 потврдени случаи на Ковид-19

Слободен печат