Ги прашавме граѓаните дали подготвуваат или купуваат зимница: Нивните одговори ќе ве изненадат (ВИДЕО)

„Слободен печат“ ги праша граѓаните дали во периодот за подготовка на зимница се одлучуваат да купат намирници и да подготват зимница во домашни услови или се одлучуваат истата да ја набават од некои од супермаркетите, поточно што повеќе им се исплати.

Според одговорите кои ги добивме се добива впечаток дека повеќето од граѓаните се одлучуваат ајварот, лутеницата, малиџаното да ги купат од големата понуда на овие производи во маркетите, отколку да ги подготват дома. Причините за ваквата одлука се различни, дека немаат соодветни услови при подготовка на зимницата, дека нема премногу голема разлика во цената помеѓу готовите и домашно подготвените, како и дека индустриските производи се повеќе наликуваат според вкусот на оние кои се подготвуваат дома.

Прочитајте и...  Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

„Слободен печат“ направи истражување споредувајќи ги цените на купените намирници за подготовка на зимница во домашни услови, како и цената на веќе подготвените индустриски производи.

Сепак, според нашата анкета може да се заклучи дека се уште има граѓани кои сакаат зимницата да си ја подготват самите, отколку истата да ја купат. Како што велат тие, домашната зимница е многу повкусна од купечката, но и дека со подготвувањето во домашни услови се продолжува традицијата, можност за семејството да се собере на едно место и притоа да се дружат меѓусебе, традиција која полека изумира во ова денешно модерно време.

Погледнете ја анкетата која ја направи „Слободен печат“ во врска со оваа тема.

Прочитајте и...  Штрковите во Прилепско се подготвуваат да одлетаат на југ

Прочитај повеќе

Убиен тинејџер (17) и 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон (ВИДЕО)

Слободен печат

Албанија: Расте број на новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

Слободен печат

Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

Слободен печат

Борис Џонсон порача: Британските училишта мора да се отворат во септември

Слободен печат

Парична помош за семејството на настраданиот во невремето во Велес, потрагата запрена

Слободен печат

Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Македонија регистрирани 85 нови случаи на ковид-19, 4 починати лица и 42 оздравени

Слободен печат

Во Хрватска заразени 61 лице

Слободен печат

Во БиХ 233 нови случаи на коронавирус, петмина починати

Слободен печат

Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

Слободен печат

Филмско апсење на руски новинари и камерман во Минск (ВИДЕО)

Слободен печат