Ги нападнале додека ја гледале Црвена Звезда, повредено и дете!

Информациите велат инцидентот се случил во средата навечер, додека Црвена Звезда играше плејоф за Лигата на шампионите во Берн (Швајцарија) против Јанг Бојс, 15 маскирани лица влегле во кафулето „Бафет Петко“ во споменатата општина и ги нападнале гостите, воглавно Срби, кои го гледале натпреварот.

Сведоци велат дека меѓу гостите имало жени и деца кои се префрлени во Општата и ветеранска болница „Хрватски понос“ во Книн. Еден од напаѓачите дури имал и мачета.

Како што соопштува портпаролот за полицијата во Шибеник-Книн, Марица Косор, инцидентот се случил во 22.30 часот, а пет лица се здобиле со полесни повреди, вклучувајќи го сопственикот на кафулето.

feral.news

Неофицијално сопственикот бил погоден со шише во главата, а неговата сопруга има посекотина на ногата. Меѓу хоспитализираните лица се наоѓа и 9-годишно дете. Полицијата интензивно трага по напаѓачите, а информациите велат дека не се од подрачјето на Книн и околината.

Прочитајте и...  Втора жртва на коронавирусот во Италија

Иако сеуште не е потврдено дали настаните се поврзани, и во Џеврске (Хрватска) се случил инцидент. Неколку лица во еден локално кафуле ги провоцирале гостите кои го гледале натпреварот. Воглавно имало провокации на национална основа, коментираше сопственикот на кафулето за „Ферал Њуз“. Немало посериозен инцидент, но полицијата и таму започнала истрага.

Претходно беше објавено дека навивачите на Црвена Звезда се степаа со локални навивачи поради што мораше да интервенира и полицијата.

СВЕДОШТВО НА ТАТКОТО: Го пуштив да го гледа натпреварот, дојде целиот крвав, расплакан!

Прочитај повеќе

Вардар меле се пред себе, ја прекина серијата без пораз на Борец

Слободен печат

Даночна управа на Црна Гора: Митрополијата црногорско-приморска мора да плати долг

Слободен печат

Ученикот Лампард поуспешен од учителот Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Пониски трошоци за компаниите: Кинеската централна банка воведува нов економски стимул

Слободен печат

Палмер: Сите кои ќе му се приклучат на Додик ризкуваат американски санкции

Слободен печат

Косовскиот вицепремиер Хоти нападнат со јајца

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 5 =

Прочитај повеќе

Нови 14 заболени во Јапонија од коронавирусот

Слободен печат

Една картичка за цела Европа: Нова стратегија на ЕУ за интегриран пазар на плаќања

Слободен печат

Втор ден од Меѓународниот натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice” (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Вардар и Порто во битка за петтото место

Слободен печат

Во Индија пронајдени резерви од 3.000 тони злато

Слободен печат

Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

Слободен печат