ГИ ЈАДЕТЕ СЕКОЈ ДЕН: Намирници што може да предизвикаат мигрена - Слободен печат

ГИ ЈАДЕТЕ СЕКОЈ ДЕН: Намирници што може да предизвикаат мигрена

Мигрената е една од најужасните главоболки, без разлика во кој дел од денот се појавила.

Постојат најразлични теории што ја предизвикува, но точниот причинител и понатаму е непознат.

Во текот на тие бројни истражувања, откриено е дека некои видови храна може да бидат поттикнувачи на мигренозна болка, а некои од нив ги јадеме секојдневно.

Меѓу нив се и хогуртот, куселото млеко, сирењето, црвеното вино, сувомеснати производи, изнутрици, но и кофеински пијалаци, темно чоколадо, некои видови риба, кромид и лук, спанаќ, целер, цвекло, зелена салата, ананас, банана, авокадо и сливи.

Во ризичните намирници спаѓа и храната која содржи оцет и квасец, но и конзерванси и засладувачи.

За олеснување на симптомите, но и намалување на честотата на мигрените, потребно е да внесувате витамини од групата Б, особено Б2.

Прочитај повеќе

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат

Бурниот живот на Вознијацки: Се сликаше гола за магазин, а Роналдо ја „ќари“ со скап автомобил (ФОТО)

Слободен печат

Диетите се „аут“, за витка линија ви треба ОВОЈ КОНЦЕПТ!

Слободен печат

Наташа Беквалац итно хоспитализирана: На познатата пејачка ѝ се слошило!

Слободен печат

Ова езеро е прогласено за најубаво во светот  

Слободен печат

Левата рака на Мирка „тежи“ милион швајцарски франци (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

9 + 19 =

Прочитај повеќе

Девет женски особини кои мажите ги обожаваат!

Слободен печат

Погледнете како денес изгледа евровизиската победничка Кончита! (ФОТО)

Слободен печат

Од Том Хенкс до Хоакин Феникс: Актери кои не поднесуваат да ги гледаат своите филмови

Слободен печат

Исцрпен и „страшен“ за гледање: Новата фотка од Џастин Бибер пред болница е тажна! (ФОТО)

Слободен печат

ОСКАРИ: Првото доделување на Оскарите траело 15 минути

Слободен печат

Мала астро школа: Каде ви е среќата?

Фата Моргана