Германските медиуми: Неонацист осомничен за убиството во Хале

Уапсениот напаѓач во нападот пред Синагогата во германскиот град Хале, во кој во средата се убиени две лица, всушност бил неонацистот Стефан Балиет (27), пренесе Танјуг, повикувајќи се на германските медиуми.

Како што пренесува „Билд“, напаѓачот од пушка пукал пред Синагогата, а поставил и експлозив од домашна изработка пред зградата на Синагогата во обид да ја сруши вратата.

Откако не успеал да влезе во Синагогата, влегол во продавница за кебапи и убил маж. Балиет својот убиствен поход, според пишувањата на „Билд“ го пренесувал во живо на интернет.

На снимката се гледа како убива една случајна минувачка. Според полициските податоци, во нападот учествувале неколку напаѓачи кои побегнале со автомобил.

Балиет по нападот учествувал во сообраќајна несреќа, а потоа бил уапсен.

Прочитајте и...  Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Агенцијата Бета пренела дека живата снимка од убиствениот поход била емитувана преку платформата „Twitch“, на која се гледа дека во нападот биле убиени уште две деца и уште две се здобиле со тешки повреди.

Компанијата „Twitch“ информирала дека забрзано работи да ја отстрани таа содржина и додала дека секој профил кој ќе бде откриен дека објавува или повторно реобјавува содржина од „тој громорозен чин“, ќе биде трајно суспендиран од таа платформа.

Прочитај повеќе

Макрон уште еднаш го повика Иран веднаш да ја ослободи научничката, Фариба Аделхах

Слободен печат

Трет ден по ред Шведска има повеќе од илјада новозаразени

Слободен печат

Канада закрепна од коронакризата: Во мај отворени 289.600 нови работни места

Слободен печат

Венко Филипче: Вирулентноста опаѓа, новите случаи се од 15 семејства, најголемиот дел без симптоми

Алијанса за Албанци: Али Ахмети зборува за албански премиер, додека бојкотира албански претседател

Слободен печат

Анкета: Повеќе од половина Грци ќе одат летово на одмор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повик од ЕУ до Западен Балкан за потесна соработка во граничното управување

Слободен печат

Нема да се тестираат лицата кои биле надвор од Скопје овој викенд

Слободен печат

Муфтијата Фетаху: Ковид -19 не е игра, туку сериозна и тешка болест

Слободен печат

Протест против расната сегрегација утре во Вашингтон

Слободен печат

Дваесет и пет заболени од Липково, едно лице од Куманово

Слободен печат

Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат