Германскиот суперкуп за Баерн Минхен (ВИДЕО)

Екипата на Баерн Минхен го освои и вториот трофеј во новата сезона, по УЕФА Суперкупот, баварците сега триумфираа и во германскииот Супер куп откако ја совладаа Борусија Дортмунд со 3:2.

Баерн Минхен фуриозно влезе во натпреварот и по половина час имаше предност од 2:0. Во 18. минута Корентин Толисо ја крусина со гол одличната акција на Милер и Левандовски, а во 32. минута Томас Милер зголеми на 2:0.

Дека Баерн сè уште не е во формата од минатата сезона кога триумфира во Лигата на шампионите и Бундеслигата, покажа и на овој натпревар, Борусија успеа да се врати во игра со головите на Јулијан Брандт во 39. минута и на Ерлинг Халанд на стартот од вториот дел.
Победничкиот гол за Баерн го постигна Џошуа Кимих на осум минути до крајот.

Прочитајте и...  Меси: Дуелите со Кристијано се посебни, се надевам дека ќе се опорави до среда!

Поврзани вести

Инфантино не е во „војна“ со УЕФА, но сака мечеви како Баерн-Бока јуниорс!

Слободен печат

Меси: Дуелите со Кристијано се посебни, се надевам дека ќе се опорави до среда!

Слободен печат

Ѓоковиќ: Сакам да бидам историски број 1

Слободен печат

Ништо од пресметката меѓу Меси и Роналдо, Португалецот сè уште е позитивен на корона

Слободен печат

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат

Познат наследникот на Зидан во случај на отказ, тоа е една од најголемите легенди на Реал

Слободен печат

Остави Коментар