Германски рецепт за прочистување на крвните садови

Крвниот притисок е индикатор на вашето здравје. Висок притисок значи дека срцето работи отежнато за да може да испумпува крв, но ова е и голем ризик кој може да доведе до инфаркт, тромбоза и нарушување на работата на бубрезите.

Потребни се само четири состојки: 4 главици бел кромид, ѓумбир (парче од 4 см), 4 лимони и 2 литра вода.

Лимоните и ѓумбирот добро измијте ги и исечете ги на парчиња. Исчистете го кромидот. Сите состојки ставете ги во блендер и миксирајте додека да добиете течна смеса.

Потоа оваа смеса ставете ја во тенџере и загрејте ја. Додавајте вода и оставете да зоврие. Кога ќе се излади префрлете во стаклено шише или тегла.

Најдобро е да го пиете еднаш наутро и неколку часа пред спиење.

Видео на денот