Германски народен лек: Системски ги чисти артериите од наслагите на холестерол и спречува срцев удар! (РЕЦЕПТ)

Стареењето и лошата исхрана кога тогаш ќе го земат својот данок. Со тек на време крвните садови се „истрошуваат“, стануваат помалку еластични, а нивните внатрешни ѕидови стануваат обложени со холестерол.

Поради тоа, снабдувањето на органите со крв е полошо, што особено влијае на мозокот, а наскоро може да дојде до појава на висок крвен притисок. Сето тоа заедно го зголемува ризикот од мозочен и срцев удар, како и од многу хронични болести.

Затоа се препорачува да се лекува причината, а не последицата – затоа прво мора да ги исчистите артериите. Еден од најпопуларните методи е лекот од германската народна медицина, кој наводно ги отстранува сите наслаги на холестерол и калциум од артериите.

Прочитајте и...  Кутија цигари дневно го старее мозокот за 11 дена

СОСТОЈКИ:
• 4 лимони
• парче ѓумбир
• 2 литри вода
• 4-5 чешниња лук
• 2 лажици мед

ПОДГОТОВКА:
Убаво измијте го лимонот, а потоа прелијте го со топла вода, да се отстранат сите наслаги од кората. Потоа исечете го лимонот на тенки кругови или сомелете ги заедно со кората.

Излупете ги ѓумбирот и лукот, па и нив сомелете ги или изблендирајте ги. Лимонот ставете го во една стаклена тегла од три литри. Сварете два литра вода и изладете ја на 60 степени. Додадете ги ѓумбирот, лукот и медот. Убаво измешајте сè и веднаш истурете го во теглата со лимонот.

Важно: Лекот е спремен откако ќе отстои најмалку два часа.

УПОТРЕБА:
Консумирајте го секој ден на празен стомак 100 мл наутро и навечер, најдолго три недели. Потоа мора да се направи пауза од една недела, и повторно се повторува во текот на четири недели, со тоа што сега се пие еднаш дневно, наутро или навечер.

Прочитајте и...  Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

Првите резултати се видливи за 10 до 14 дена. Лекот чувајте го во фрижидер, а пред употреба загрејте го во сад со топла вода.

Прочитај повеќе

Тереза Кесовија се враќа на сцената: Ова едноставно не сакав да го пропуштам (АУДИО)

Слободен печат

Научниците донесуваат лоши вести: Ако сте имале повеќе од 10 сексуални партнери, можно е да заболите од рак

Слободен печат

Некои луѓе шират радост кај и да одат, додека другите шират само кога си одат: Животните мудрости на Оскар Вајлд!

Слободен печат

Тајната на Рудолф Нуреев: Невиност загубил со 25 години постара жена, а ја сакал балерината од Куба

Слободен печат

Тито, Хитлер, Фројд и Сталин: Во иста година живееле во ист град! (ФОТО)

Слободен печат

Кутија цигари дневно го старее мозокот за 11 дена

Слободен печат

Остави Коментар

16 + 6 =

Прочитај повеќе

Три хороскопски знаци кои ќе имаат пролет од соништата: Неверојатна енергија, силни емоции, деловни пресврти

Слободен печат

Наши миленици: Мишо

Слободен печат

Присила Присли: Преку ден ученичка, навечер фатална жена (ФОТО)

Слободен печат

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

слободен печат

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

слободен печат

Интервју со Зеле Липовача („Дивље јагоде“): Не ми треба некоја посебна состојба за да бидам креативен

Иван Беќковиќ