Германски град нуди МИЛИОН ЕВРА за доказ дека не постои - Се започна од една ЛУДА теорија (ВИДЕО) - Слободен печат

Германски град нуди МИЛИОН ЕВРА за доказ дека не постои – Се започна од една ЛУДА теорија (ВИДЕО)

Германскиот град Билефелд, кој одамна е тема на полушеговити теории на заговор кои тврдат дека градот впрочем не ни постои, нуди голема награда за оној кој докаже дека теоријата е точна.

Службени лица на градот Билефелд денеска изјавија дека ќе дадат милион евра на личноста која ќе изнесе цврсти докази за непостоењето на градот.

Тие навеле дека „нема ограничување на креативноста“ на учесниците на конкурсот, но дека за наградата во обзир ќе се земаат само непобитни докази.

Идејата дека Билефилд не постои, прв ја изнел компјутерскиот експерт Аким Хелд, кој во желбата да ги исмева теориите на заговор на интернет, го објави сатиричното тврдење во 1994 година.

Дури и германската канцеларка Ангела Меркел еднаш во шала го донесе во сомнеж постоењето на Билефилд, градот кој наводно се наоѓа на околу 330 километри западно од Берлин.

Прочитајте и...  ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Прочитај повеќе

Кина и Јапонија одложуваат важни настани поради коронавирусот

Слободен печат

Дали плаќате со пари или картичка? Еве што не тера да трошиме

Слободен печат

Николовски: На Македонија и е потребна стабилност и мир – новото раководство на ВМРО- ДПМНЕ наметнува еден друг стил на однесување

Слободен печат

На Водно викендов изречени 76 казни за непрописно паркирање

Слободен печат

Британските болници преземаат нови мерки – подготовка за можна епидемија на коронавирусот

Слободен печат

Зеќири: Отворени сме за предизборна коалиција со албански партии

Слободен печат

Остави Коментар

четири + деветнаесет =

Прочитај повеќе

Југозападниот дел од Гевгелија денеска седум часа без струја

Слободен печат

Имаме 536 пожарникари помалку од законските потреби

Слободен печат

Како грчките медиуми известуваа за распуштањето на македонското Собрание

МИА Агенција

Зеќири: И покрај притисоците донесовме Закон зад кој стојат САД и ЕУ

Слободен печат

Кинески весник тврди дека Си Џинпинг знаел за епидемијата на коронавирусот неколку недели пред јавноста

МИА Агенција

Јовановски: Партиите да се тргнат од популизмот – да се насочат кон пот и солзи

Слободен печат