11 C
Скопје

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Германски експерт за аеросоли, Герхард Шојх смета дека полицискиот час, од епидемиолошки поглед, е контрапродуктивен.

Шојх за телевизијата ВДР рекол дека планираните сојузни мерки, кои вклучуваат и полициски час од 21 до 05 часот наутро, не се добри.

Бившиот претседател на Меѓународното друштво за истражување на аеросоли истакна дека на тој начин само ги тераат луѓето да седат во затворени простори, кои се од епидемиолошки поглед помалку безбедни.

-Ако воведуваме полициски час тогаш им сугерираме на граѓаните – пази, надвор е опасно. Меѓутоа, случајот е целосно спротивен, додаде тој.

Шојх истакнува дека е поопасно доколку граѓаните поминуваат повеќе време во затворени простории.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар