6 C
Скопје

Германски цариници запленија 600 килограми сушено месо од Западен Балкан

Германски цариници во Штутгарт заплениле околу 600 килограми сушени производи од месо кои немале задолжителни ветеринарни сертификати. Месото кое било спакувано во патни торби е пронајдено при претрес на два автобуса кои пристигнале од земји на Западен Балкан.

Шверцерите кои се обиделе да го внесат месото во Германија се казнети за внесување храна без дозвола. Тие, исто така, ќе треба да ги платат сите трошоци, вклучително и уништувањето на тие добра.

– Целта на забраната за увоз на храна без потврда е да се спречи ширењето на опасни животински болести, како што е африканската свинска чума – изјави портпаролот на Главната царинска испостава, Томас Семан.

Инаку, царината на аеродромот во Штутгарт запленува повеќе од четири тони храна секоја година, кои шверцерите се обидуваат да ги увезат во Германија без дозвола и без потврда.

Прочитајте и...  Растурена студентска корона журка во Загреб, 64 лица легитимирани, меѓу нив и болен од ковид

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар