Германската Влада заздравувањето на Навални го оцени како „охрабрувачко”

Русија го отфрли сомнежот дека е вмешана во труењето на Навални и ја обвини Германија дека не ги обезбедила потребните информации на истражителите кои работеле на случајот

Германската Влада денеска ја поздрави веста за стабилизирањето на состојбата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални и потврди дека Москва испратила второ барање за судска помош до Германија за овој случај.

Навални, кој на 20 август се разболе на внатрешен лет од Томск за Москва, вчера објави селфи фотографија од берлинската болница „Шарите, во која се лекува речиси четири недели, пренесоа американските медиуми.

„Се уште не можам речиси ништо да правам сам, но вчера успеав самиот да дишам цел ден”, напиша Навални.

-Германската Влада со олеснување ги прими најновите вести од „Шарите”, според кои здравствената состојба на Алексеј Навални дополнително се подобрила, изјави портпаролката на владата Улрике Демер.

Германија побара Русија да одговори на прашањата во врска со труењето на Навални, откако германската воена лабораторија го потврди присуството во неговото тело на отровот „Новичок”, нервен агенс од времето на СССР, претходно поврзан со обид за атентат врз критичарите на Кремљ.

Прочитајте и...  Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Русија го отфрли сомнежот дека е вмешана во труењето на Навални и ја обвини Германија дека не ги обезбедила потребните информации на истражителите кои работеле на случајот

Одделно, германското Министерство за правда објави дека од Русија добило второ барање за судска помош.

 

Прочитај повеќе

Пашинјан: Нема воено решение за конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат

Белоруски информативен портал кој ги снимаше протестите доби забрана за работа

Слободен печат

СБ на ОН загрижен поради Нагорно Карабах, побара итен прекин на огнот

Слободен печат

Долниот дом на британскиот Парламент го одобри нацрт-законот за брегзит

Слободен печат

Гир: Земјава се движи во правилна насока, да се зголеми темпото во реформите за владеење на правото

Слободен печат

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Последни подготовки пред стартот на онлајн учењето

Слободен печат

ЕУ бара од Турција да биде конструктивна во решавањето на спорот во источен Медитеранот

Слободен печат

Продолжува судењето за Тарегет-Тврдина со сведочење на новинари

Слободен печат

Одлуките на претседателот за вонредната состојба денеска пред пратениците

Слободен печат

Првата меѓувладина конференција се очекува до крајот на година, билатералната соработка во преден план

Слободен печат

Нови 112 заболени, Шахпаска порача: Има места во градинките

Слободен печат