Германската морнарица се вклучи во истрагата за истекувањето гас од „Северен поток”

Фото: EPA-EFE/Danish Defence Command

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт денеска потврди дека германската воена морнарица се вклучила во истрагата околу инцидентот со истекување гас од гасоводниот систем „Северен поток” во Балтичкото Море. Таа додава дека ситуацијата мора да се разјасни и бргу да се идентификуваат одговорните.

„Наводната саботажа на гасоводот е дополнителен потсетник за тоа колку сме зависни од критичната инфраструктура, вклучувајќи ја и онаа што ја имаме под површината на морето”, се вели во соопштението од нејзиниот Кабинет.

Норвешката полиција ги зголемила безбедносните мерки околу нафтените и гасните инсталации на своја територија, поради сомневања дека е извршена саботажа на гасоводниот систем „Северен поток” во шведските и данските национални води, соопшти денеска националниот полициски директорат без да даде поединости.

Руската амбасада во Данска утринава соопшти дека Русија побарала од Копенхаген да достави информации за штетата на гасоводниот систем „Северен поток” штом ќе завршат проценките, јавија руски медиуми.

Во понеделникот беа откриени истекувања на гас од системот на гасоводот „Северен поток” во шведските и данските води на Балтичкото Море, при што Европската унија и НАТО изразија уверување дека инцидентот е последица на саботажа.

Видео на денот