4 C
Скопје

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Германската авиокомпанија „Луфтханза” соопшти дека работела со оперативна загуба од 1,26 милијарди евра во третиот квартал поради масовното откажување на летови во време на пандемијата и трошоците за компензација на патниците. Во истиот период лани, компанијата работеше со профит од 1,3 милијарди евра.

„Луфтханза“, сепак, успеа да воспостави некои летови во третиот квартал од оваа година и ги намали оперативните трошоци, па загубата е помала отколку во периодот од април до јуни, кога пред каматата и даноците изнесуваше 1,7 милијарди евра.

Оперативната загуба во првите девет месеци од оваа година достигна 4,2 милијарди евра, во споредба со оперативната добивка од 1,72 милијарди евра во истиот период минатата година, покажа деловниот извештај. Компанијата очекува слаба побарувачка до крајот на годината.

Прочитајте и...  Во Шуто Оризари отворена народна кујна за лица во социјален ризик

Поврзани вести

Арсовски за случувањата со Бугарија: Не доликува на земји-членки на НАТО да комуницираат на ваков начин

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Митов: Зголемената телесна тежина како централна тема кога станува збор за здравјето кај децата

Песков со став: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Слободен печат

ВИДЕО | Стефоска: Годишниот конкурс на Министерството за култура е далеку од идеален, но одолеавме на сите притисоци

Александра Бубевска

Бугарија одбележува 143 години од ослободувањето од османлиското владеење

Слободен печат

Поставен е 60 метарскиот цевковод, се очекува нормализирање на водоснабдувањето во Тетово

Слободен печат

Остави Коментар