22 C
Скопје

Германија за ПРВ ПАТ издава 30-годишна обврзница со нулта камата

Германија за прв пат ќе издаде 30-годишна државна обврзница чија каматна стапка ќе биде нула процент, јавуваат медиумите. Продажбата на обврзницата се очекува да заврши во 11:30 часот (Лондон во 10:30 часот), според CNBC.

Нулта каматна стапка значи дека германската влада нема да изврши никакви уплати врз основа на камата на оние кои ја купуваат обврзницата до август 2050 година, кога ќе доспее таа за наплата.

Издавањето на обврзницата од две милијарди евра, која беше најавена минатата недела, доаѓа во услови кога приносите од овие средства со фиксен приход паднаа за да забележат пониски падови, со многу приноси дури и да паѓаат во негативна територија, бидејќи инвеститорите бараат да се оддалечат од превирања на пазарот и искористување на монетарното олеснување од страна на централната банка.

Во предизвикувачкото опкружување на пазарот, инвеститорите обично ги префрлаат своите инвестиции од поризични средства на безбедни засолништа, како злато и државни обврзници, со што се зголемува побарувачката и цените.

Поврзани вести

Ахмети се вакцинирал, Села е во пост-ковид период

Дестан Јонузи

Заев: Општинските власти да направат напори за отворање регионални центри за да се доближи местото на вакцинирање до граѓаните

Слободен печат

Министерката Царовска на обука со директорите на средните училишта во пресрет на новата учебна година

Слободен печат

ВО ЖИВО: Групата против дигиталните учебници на средба во МОН

Слободен печат

Заев: Правевме сѐ за час поскоро да ги обезбедиме вакцините

Слободен печат

ДКСК отвора предмети за „скалите на Шилегов” и претседателката на Судскиот совет и ја проширува истрагата за Рашковски

Слободен печат

Остави Коментар