Германија воведува нови мерки, ограничувања за угостителските објекти, работа од дома каде што е можно

Германија ковид-19
Берлин одлучи од понеделник да им забрани на невакцинирани лица да влегуваат во кафулиња, кина, спортски сали, базени/ Фото: EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN

 Германските власти планираат да ги заострат мерките за борба против пандемијата на коронавирус, што ќе вклучи дополнителни ограничувања на пристапот до угостителските објекти, објавија германските медиуми пред состанокот на претставниците на федералните и провинциските власти.

Посетата на угостителските објекти во иднина треба да биде овозможена само за оние кои се вакцинирани, кои прележале коронавирус или имаат негативен тест, пишуваат повеќе медиуми, повикувајќи се на учесниците на состанокот.

Досега посетите на ресторани и кафулиња беа можни според т.н. Правило 2Г, односно оние кои имаа сертификат дека се вакцинирани или имале коронавирус. Во исклучителни случаи се применуваше правилото 2Г+ кое вклучуваше задолжителен негативен тест. Сега тој тест може да се замени со потврда за дополнителна вакцинација.

Германија ковид-19 коронавирус
Медицинско лице се грижи за пациент којшто е заразен со коронавирусот / Фото: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

За посета на културни и спортски објекти како и малопродажба, со исклучок на продавници за секојдневни потреби, важи правилото 2Г, односно пристап само за вакцинираните и оние кои го преживеале вирусот.

Претставниците на федералните и провинциските влади сакаат дополнително „експлицитно да препорачаат” носење маски ФФП2, но тие нема да бидат задолжителни, па сепак е дозволено да се носат т.н. операциски маски. Текстилните маски се уште не се дозволени.

Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

 

Како што јавуваат германските медиуми, министерот за труд Хубертус Хајл се залага работодавачите секаде каде што е можно да овозможат работа од дома.

Властите во наредните денови планираат уште еднаш да им се обратат на оние кои досега не се вакцинирани за да ги убедат да го сторат тоа. 

Видео на денот