-4 C
Скопје

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Кога станува збор за Романија пак, предупредувањето се однесува за местата Аргеш, Бихор, Бузау, Неамт, Лаломита, Мехдединти и Тимиш, но не и за популарните дестинации во Трансилванија и Црното море.

Германската влада ги предупреди граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија поради наглиот пораст на бројот на заразени со Ковид-19 во овие земји.

Новото предупредувње, објавено на интернет, се однесува на подрачјата кои се популарни меѓу туристите, вклучувајќи ја и Варна, Бугарија, каде се наоѓа значајно важно воздушно пристаниште.
Владата предупредува и да не се патува во бугарските места Благоевград и Добриќ.

Бугарија е популарно одредиште затуристи од Русија, Велика Британија, но и Германија.

Туристите кои се враќаат од тие места мораат да се тестираат

Бугарските функционери го отфрлуваат извештајот дека не воведеле доволно заштитни мерки против ширењето на вирусот.

Кога станува збор за Романија пак, предупредувањето се однесува за местата Аргеш, Бихор, Бузау, Неамт, Лаломита, Мехдединти и Тимиш, но не и за популарните дестинации во Трансилванија и Црното море.

Прочитајте и...  Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал" – Струмица

Германскиот инстутит Роберт Кох, центар за контрола на болести, смета дека тие подрачка се со зголемен ризик, па туристите кои се враќаат од таму ќе мораат да се тестираат на коронавирус. Германија досега издаде предупредување да не се патува во повеќе од 160 земји, но само 130 од нив се класифицирани како ризични.

Поврзани вести

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Фрчкоски: Би било добро вакцинацијата да започне што побрзо

Слободен печат

РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА ВО ВАШИНГТОН: Откриени се десничари во редовите на Националната гарда кои требало да ја обезбедуваат инаугурацијата!

Слободен печат

Остави Коментар