6 C
Скопје

Германија не им попушта на фудбалерите, Ливерпул и Лајпциг ќе играат во Будимпешта

Реванш натпреварот од осминафиналето во Лигата на шампионите помеѓу Ливерпул и Лајпциг исто така ќе се игра во Будимпешта, на Арената „Ференц Пушкаш“.
И првиот натпревар помеѓу овие две екипи се играше во Будимпешта, а одлуката и реваншот да се игра на истиот стадион е порадо мерките на германска влада.

Според одлуките на германската влада, не е дозволено патување на нејзините граѓани надвор од Европската унија, а притоа да не поминат во двонеделен карантин. За да не бидат во состојба да одложуваат натпревари во Бундеслигата или да ги загубат со службен резултат во моменти кога се борат за титулата, одлучено е Лајпциг и Ливерпул и вториот натпревар во ЛШ да го играат во Будимпешта. Покрај главниот град на Унгарија, во игра беше и стадионот на Феенорд во Ротердам „Де Кујп“, но таа идеја беше блокирана од холандските власти. Исто така постоеше можност, реваншот да се игра на „Фриули“ во Удине, но и таа опција пропадна.

Прочитајте и...  Првите 60 минути во Букурешт ќе кажат дали сме зрели за Мундијал

Првиот натпревар помеѓу Лајпциг и Ливерпул заврши со триумф на англискиот тим од 2:0.

Поврзани вести

ВИДЕО: Барселона го освои „Копа дел Реј“, Меси прогласен за МВП!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, нереален пресврт на Каљари против Парма!

Слободен печат

Костоски го запре Работнички, МЗТ победнички кон Подгорица

Слободен печат

Проблеми за Гвардиола, без клучниот играч против ПСЖ?

Слободен печат

ВИДЕО: Челси е првиот финалист во ФА купот!

Слободен печат

Ѓорческа без загубен сет до трофејот во Франција!

Слободен печат

Остави Коментар