Германија најавува ограничувања за невакцинирани доколку инфекцијата не се спречи

Фото: John MACDOUGALL / AFP / Profimedia

Висок службеник на германската Влада денеска најави дека поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирус на есен може да се воведат нови ограничувања за луѓето кои не се вакцинирани против Ковид-19.

– Вакцинираните луѓе дефинитивно ќе уживаат повеќе слободи од оние кои не се вакцинирани, изјави денеска шефот на кабинетот на канцеларката, Хелге Браун за Билд.

Според него, ако бројот на инфекции продолжи да расте, невакцинираните лица ќе мора да го ограничат контактот.

– Ова значи дека посетите на киносали, ресторани или стадиони нема да бидат можни дури и за невакцинирани лица кои имаат негативен тест, затоа што и оние кои биле тестирани негативни имаат голем ризик од пренесување инфекцијата, рече Браун.

Претходно, министерот за здравство Јенс Шпан исто така изрази загриженост дека инциденцата, ако ништо не се смени, на есен може да ја надмине границата од 800. 

Видео на денот