28.8 C
Скопје

ГЕРМАНИЈА ЛИДЕР ПО ПРОДАЖБАТА НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тајната е во владините субвенции

Германија ја надмина Норвешка во продажбата на целосно електрични автомобили од почетокот на годинава, покажуваат најновите продажни резултати, при што истата се зголеми како резултат на владините субвенции.

Колкава е важноста на владините стимулации за пазарот, го покажува примерот на најнаселената земја во светот – продажбата во Кина е во пад веќе четири месеци, откако владата ги намали субвенциите.

Кина сочинува околу половина од светската продажба на електрифицирани автомобили, САД се на второ место, а Норвешка се уште на трето место. Така, Германија, најголемиот пазар на автомобили во Европа, е исто така за прв пат лидер во овој сегмент. Во Германија, има 57.533 нови електрични возила регистрирани до ноември, споредено со 56.893 во Норвешка.

Норвешка продава најмногу електрични автомобили во Европа секоја година од 2010 година, кога „Нисан Лиф“, првиот електричен автомобил со масовно производство, ја имаше својата премиера. Овие бројки даваат нови докази дека оваа технологијата станува сè повеќе во европскиот автомобилски центар, каде германскиот „Volkswagen Group“, „BMW“ и „Daimler“ се подготвуваат за голема инвазија во овој сегмент.

Иако Норвешка се појави како регионално „жариште“ благодарение на дарежливите субвенции на владата, земјата со околу 6,4 проценти од германското население има премалку простор за понатамошен раст, а властите во многу земји на ЕУ ги зголемуваат своите стимулации за купување на електрифицирани возила.

Офанзивата на германските производители со електрични модели е во полза. Германските производители на автомобили ќе ја удвојат својата понуда за електромобили на 150 модели до 2023 година и ќе инвестираат 50 милијарди евра до 2024 година.

Иако бројките за продажба се овластени, електричните возила сè уште се мал дел од целата продажба на вакви возила во цела Европа. Ширум „Стариот континент“, продажбата на електрични автомобили учествуваше со само 3,1 отсто од новите регистрации во третиот квартал, според Европската асоцијација на производители на автомобили.

Поврзани вести

Слатко од малинки: подеднакво е корисно како свежите плодови

Слободен печат

Запознајте го Алекс, момчето што со насмевка ги освојува Скопјани и нивните мисли

Ана Голејшка

Oслабнете лесно: Овошје кое невидливо го забрзува метаболизмот

Слободен печат

Паднаа првите забрани: со вакцина „АстраЗенека“ не може на концерт од Брус Спрингстин

Слободен печат

Moите 1+5: По избор на Ана Стојановска – „Боречки клуб“

Слободен Печат

ФОТО | На падините под Јакупица со Тања Благоевиќ: Избрав да бидам чудо, како деца ни се и козите, билките, змиите, ластовичките…

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар