ГЕРМАНИЈА ЛИДЕР ПО ПРОДАЖБАТА НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тајната е во владините субвенции

Германија ја надмина Норвешка во продажбата на целосно електрични автомобили од почетокот на годинава, покажуваат најновите продажни резултати, при што истата се зголеми како резултат на владините субвенции.

Колкава е важноста на владините стимулации за пазарот, го покажува примерот на најнаселената земја во светот – продажбата во Кина е во пад веќе четири месеци, откако владата ги намали субвенциите.

Кина сочинува околу половина од светската продажба на електрифицирани автомобили, САД се на второ место, а Норвешка се уште на трето место. Така, Германија, најголемиот пазар на автомобили во Европа, е исто така за прв пат лидер во овој сегмент. Во Германија, има 57.533 нови електрични возила регистрирани до ноември, споредено со 56.893 во Норвешка.

Прочитајте и...  Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Норвешка продава најмногу електрични автомобили во Европа секоја година од 2010 година, кога „Нисан Лиф“, првиот електричен автомобил со масовно производство, ја имаше својата премиера. Овие бројки даваат нови докази дека оваа технологијата станува сè повеќе во европскиот автомобилски центар, каде германскиот „Volkswagen Group“, „BMW“ и „Daimler“ се подготвуваат за голема инвазија во овој сегмент.

Иако Норвешка се појави како регионално „жариште“ благодарение на дарежливите субвенции на владата, земјата со околу 6,4 проценти од германското население има премалку простор за понатамошен раст, а властите во многу земји на ЕУ ги зголемуваат своите стимулации за купување на електрифицирани возила.

Офанзивата на германските производители со електрични модели е во полза. Германските производители на автомобили ќе ја удвојат својата понуда за електромобили на 150 модели до 2023 година и ќе инвестираат 50 милијарди евра до 2024 година.

Прочитајте и...  Досега до Град Скопје пристигнаа 2.301 онлајн апликации за субвенции за набавка на инвертери

Иако бројките за продажба се овластени, електричните возила сè уште се мал дел од целата продажба на вакви возила во цела Европа. Ширум „Стариот континент“, продажбата на електрични автомобили учествуваше со само 3,1 отсто од новите регистрации во третиот квартал, според Европската асоцијација на производители на автомобили.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 11 август: Очекувајте нагло зголемување на вашата популарност

Слободен печат

Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдете партнер во еден од овие 3 хороскопски знаци: Секогаш ќе биде тука за вас!

Слободен печат

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Венчавка како од бајките: Во Ровињ се ожени актерот Жарко Димоски! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кај нас го правеа хомосексуалец, а само да ја видите неговата сопруга: Се сеќавате на Сакис Рувас!(ФОТО)

Васко Спасоски

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Слободен печат

Брена го жени најмладиот син: Виктор ги кажа сите детали за свадбата и неговата избраничка Сандра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Слободен печат

Јелена Ѓоковиќ не може да закрепне од короната: Ноле е загрижен за здравјето на сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба” од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

Слободен печат