Германија ќе си го префрли противракетниот систем „Патриот“ од Словачка во Литванија

Ракетен систем Патриот / Фото: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Германија ќе ѝ го префрли на Литванија својот противракетен одбранбен систем Патриот, кој сега го има распоредено во Словачка, за да го штити самитот на НАТО за помалку од два месеца, соопшти денеска германското Министерство за одбрана.

Форумот ќе се одржи на 11 и 12 јули во главниот град на Литванија, Вилнус.

На состанокот се очекува да бидат донесени важни одлуки за иднината на Алијансата во позадина на руската војна против Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот