Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Германската влада регионите во ЕУ ги смета за високо ризично кога бројот на новозаразени ќе надмине 50 на 100.000 жители за седум дена.

Германија одлучи да ја прогласи речиси цела Шпанија, вклучувјаќи го и островот Мајорка, за ризично подрачје поради забрзаното ширење на коронавирусот, изјавија денеска извори од германската влада.

Одлуката им зададе удар на надежите за брзо опоравување на масовниот туризам после повеќемесечниот карантин.

Дневниот весник Билд објави претходно дека Мајорка е додадена на листата на високо ризично региони која ја објавува Институтот Роберт Кох (РКИ), германската агенција за јавно здравје.

Извори велат дека цела Шпанија, освен Канарските острови, ќе биде впишана во новата листа на ризични регони на РКИ.

Откако некој регион ќе биде означен како ризичен, обично следува предупредување од германското министерство за надворешни работи туристите да не патуваат во тоа подрачје, а оние кои се враќаат мора да се тестираат на коронавирус или задолжително да поминат две недели во карантин.

Прочитајте и...  Екс директорка силувала и злоставувала ученици, училиштето и купило карта да избега од Австралија

Германската влада регионите во ЕУ ги смета за високо ризично кога бројот на новозаразени ќе надмине 50 на 100.000 жители за седум дена.

Бројот на заразени во Шпанија последните денови нагло порасна откако пред седум недели е укинат строгиот карантин.

Во петокот се пријавени речиси 3.000 новозаразени, што е речиси двојно повеќе од просекот во првите 12 дена од август. Вкупниот број на заразени е  342.813, најмногу во Западна Европа. Починаа 28.605 лица.

Прочитај повеќе

Обвинение против скопјанец кој пред малолетните деца ја тепал сопругата со боксови

Бараа едно, најдоа друго: Руски и американски научници открија супстанца што наместо за ковид-19, би била ефикасен лек за канцер

Слободен печат

Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Слободен печат

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Членови на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци во „Титаник” не се сеќаваат дека донирале по 1.000 евра за партијата

Горан Наумовски

„Протекоа“ документи за газдата на Челзи: Абрамович донирал на израелска група која гради населби на палестинска територија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ни претстои викенд со поројни дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Рот со порака до Британците: Драги пријатели во Лондон, престанете со игрите, времето истекува

Слободен печат

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат