Германија ќе издвои до 750 милиони евра за развој на вакцина против коронавирусот

Германија ќе издвои до 750 милиони евра за поддршка на три домашни фармацевтски компании што работат на развој на вакцина против новиот коронавирус.

Германската министерка за наука Ања Карличек изјави дека Владата веќе донела одлука да ги даде парите на компаниите „BioNTec” и „CureVac”, додека наскоро треба да завршат разговорите со третата компанија „IDT Biologika”.

Договорот со тие три компании ќе и обезбеди на Германија 40 милиони дози вакцини, покрај оние што ќе ги добие преку ЕУ, како нејзина членка.

Карличек додаде дека Германија нема намера да ги скрати безбедносните процедури при тестирање на вакцините, што значи дека поголемиот дел од населението ќе мора да почека до средината на 2021 година за имунизација.

Прочитајте и...  Во Нагорно Карабах загинаа уште 26 војници

Министерот за здравство Јенс Шпан изјави дека Германија има намера да им дава вакцини на другите земји кои нема да им се потребни.

Прочитај повеќе

Гутереш: Бројката на жртви од ковид-19 е застрашувачка

Слободен печат

Пејачката Малинкова тврди: Ќе барам оштета, никогаш не сум донирала пари за политичка партија

Бислимоски: Подготвени сме за грејната сезона, потрошувачите топлинската енергија ќе ја добиваат околу 6 часот

Слободен печат

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

СП.

Отворен првиот плоштад за велосипеди во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

СП.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Обид за грабеж во домот на докторот Вело Марковски

Лука Андреев

Клаудио Губитози: На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку што сакате да бидете

СП.

Германија бележи рекорден јавен долг поради Ковид-19

Слободен печат

Илон Маск пак распали по Бил Гејтс: Сите умираат, никој од моите нема да се вакцинира!

Марина Дамческа

Дебар и Центар Жупа утре ќе останат седум часа без вода

Слободен печат

Повредените војници се надвор од животна опасност, моментално траат прегледите и снимањата

Слободен печат