9 C
Скопје

Германија ја зголемува употребата на вакцината на АстраЗенека

Германија планира да ја зголеми употребата на вакцината на АстраЗенека , бидејќи властите одобриле таа да им се дава и на лица над 65-годишна возраст.

Стотици илјади дози од оваа вакцина повеќе недели стојат неупотребени поради разгледувањето кој може да ја прими и сомничавоста меѓу оние кои имале можност да ја добијат.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Германија добила 2,1 милион дози од вакцината на АстраЗенека, а употребила само 721.000.

Берлин денеска отвора шести центар за вакцинација на поранешниот аеродром Темплехоф, каде ќе се инјектира само вакцината на АстраЗенека, која германските регулатори ја одобрија минатата недела и повозрасни од 65 години.

Германија заостанува со вакцинацијата зад Велика Британија и САД. До вчера во Геррманија се дадени 5,2 милиона дози вакцини, а двете дози ги примиле 2,5 милиони луѓе, или три отсто од 83-милионското население.

Прочитајте и...  Првиот човек на Пентагон ја изрази силната американска поддршка за Израел

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар