ГЕРМАНИЈА ЈА СПУШТИ РАМПАТА: На нив и понатаму не сакаме да им продаваме оружје

Владата на германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја продолжи забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија.

Како што пренесува Ројтерс, повикувајќи се на неименуван извор од германската влада, Германија последен пат ја продолжила забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија кон крајот на март, а таа би требало да истече на 30. септември.

Меѓутоа, според зборовите на тој избор, забраната ќе биде продолжена поради војната во Јемен и поради тоа што германските социјалдемократи и натаму се против укинување на мораториумот.

Од друга страна, агенцијата АП пренесува дека пратеник од партијата на германската канцеларка, Јирген Харт, рекол дека Берлин повторно би требало да ја разгледа својата забрана за извоз на оружје во Саудиска Арабија, имајќи ги во предвид нападите на нафтните постројки во таа земја.

Прочитајте и...  Спасовски: Ако продолжи тенденцијата на пораст на новоинфицирани не е исклучено враќањето на рестриктивните мерки

Тој рекол дека укинувањето на забраната за извоз на одбранбените системи на вооружување е во стратешки интерес на Германија, за да и помогне на Саудиска Арабија да се заштити.

Тој го повикал Берлин и да ја преиспита политиката која се води кон Иран, наведувајќи дека „не постојат јасни докази за директни воздушни напади на Иран на саудиската рафинерија, но и дека е очигледна блиската соработка на Иран со Јеменските Хунти“.

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат