Германија ја прекинува употребата на вакцината на АстраЗенека

Германската Влада денеска соопшти дека ја прекинува употребата на вакцината против коронавирусот на АстраЗенека поради случаи на појава на згрутчување на крвта. Германското Министерство за здравство во соопштението наведува дека одлуката ја донело од „претпазливост” и по совет на националниот регулатор за вакцини. Во соопштението се додава дека Европската агенција за лекови ќе донесе одлука … Продолжи со читање Германија ја прекинува употребата на вакцината на АстраЗенека