Германија: Измерена највисоката температура во последните 72 години!

Во Германија е измерена рекордна температура за месец јуни, откако во централните делови од земјата, живата во термометарот во неделата достигнала 38,9 степени Целзиусови.

Пред само неколку дека во Кошен, недалеку од границата со Полска, измерена е температура од 38,6 степени, со што е соборен 72-годишен рекорд за месец јуни.

Германската меторолошка служба информираше дека во неделата во Бад Којцнах најниската измерена температура изнесувала 38,9 степени Целзиусови.

Фото: EPA / FRIDEMANN VOGEL

Претходно, температурниот рекорд од 38,5 степени во Германија во јуни бил измерен во 1947 година на југозапад од земјата.

Топлотниот бран зафати голем дел од западна Европа, а метеоролозите предвидуваат дека би можел да биде срушен историски рекорд по висина на температурите.

Прочитајте и...  Шекеринска: Владата стои на располагање за Битола

Прочитај повеќе

Германците пијат повеќе алкохол за време на пандемијата

Слободен печат

Германската армија обучува кучиња да откриваат коронавирус

Слободен печат

Чулев во Гостивар: Преку систематски мерки и активности ќе се надогради безбедносниот систем

Слободен печат

Села: Ахмети 18 години е премиер, но никогаш не ги бранел буџетот и даноците на Албанците – Да се забранат анкети за време на кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп најави втор голем предизборен собир, иако бројот на заразени со коронавирус е во пораст

Слободен печат

Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Слободен печат

Шојбле: ЕУ мора да извлече поуки од пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Најчевска: Кај нас законите се носат по мерка на оние кои се на власт, казни кои што ќе бидат правопропорционални на висината на функцијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Лувр е повторно отворен за посетителите

Слободен печат

Андоновиќ: Пресврт – ХДЗ се врати како победник, по поразот кој го доживеа на претседателските избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Слободен печат