Германија: Измерена највисоката температура во последните 72 години! – Слободен печат
ВестиПланета

Германија: Измерена највисоката температура во последните 72 години!

Германската меторолошка служба информираше дека во неделата во Бад Којцнах најниската измерена температура изнесувала 38,9 степени Целзиусови.

Во Германија е измерена рекордна температура за месец јуни, откако во централните делови од земјата, живата во термометарот во неделата достигнала 38,9 степени Целзиусови.

Пред само неколку дека во Кошен, недалеку од границата со Полска, измерена е температура од 38,6 степени, со што е соборен 72-годишен рекорд за месец јуни.

Германската меторолошка служба информираше дека во неделата во Бад Којцнах најниската измерена температура изнесувала 38,9 степени Целзиусови.

Фото: EPA / FRIDEMANN VOGEL

Претходно, температурниот рекорд од 38,5 степени во Германија во јуни бил измерен во 1947 година на југозапад од земјата.

Топлотниот бран зафати голем дел од западна Европа, а метеоролозите предвидуваат дека би можел да биде срушен историски рекорд по висина на температурите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close