Германија издвојува 300 милиони евра за загрозени од пандемијата ширум светот

epa08386535 People wearing protective face masks walk on the so-called 'Planken' street in Mannheim, Germany, 27 April 2020, amid the ongoing coronavirus COVID-19 pandemic. From today on, the wearing of face masks is obligatory in Baden-Wuerttemberg and other federal states in Germany. Countries around the world are taking increased measures to stem the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the COVID-19 disease. EPA-EFE/RONALD WITTEK

Германија одвои 300 милиони евра за хуманитарна помош ширум светот за борба против коронавирусот, соопшти денеска германското Министерство за надворешни работи.

Тоа е одговор на повикот за помош од ОН, Меѓународниот Црвен крст и Црвената полумесечина. Министерот за надворешни работи Хајко Мас изјави денеска дека луѓето во воените зони, бегалските кампови и земјите со преоптоварени здравствени системи се особено изложени на ризик за време на пандемија.

Средствата ќе бидат наменети за разни организации, вклучително и Светската здравствена организација, Меѓународната организација за миграција, Црвениот крст и Црвената полумесечина, Светската програма за храна и Високиот комесаријат на ОН за бегалци.

Видео на денот