Германија испрати оружје и воена опрема во Украина

Одеса, Украина/ Фото: Nina Liashonok/Ukrinform / Sipa Press / Profimedia

Германија денеска испрати уште еден пакет воена помош за Украина, вклучувајќи ракетни системи „Химарс“, противвоздушни системи и тенкови.

Украина доби 20 единици од пешадиското возило „Мардер“, 10 тенкови „Леопард“ 1 А5 со резервни делови, по еден противвоздушен ракетен систем со краток и среден дострел, три единици од ракетен систем „Химарс“, две единици од оклопното возило „Бибер“, како како и оклопно возило за поправка и спасување „Бергепанцер“, меѓу една и четири единици машини за расчистување мини „Висент“ и муниција, соопшти германското министерство за одбрана.

Досега Германија обезбеди или се обврза за воена помош за Украина во вредност од приближно 28 милијарди евра за следните години.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот