Германија им предложила на САД зделка oд милијарда долари за да се зачува „Северен поток-2″

Берлин понудил да потроши милијарда евра за изградба на два терминала за течен природен гас од САД во обид да ги одврати  од воведување санкции за гасоводот „Северен поток 2″, што треба да донесе гас директно од Русија во Германија, објави весникот „Ди Цајт”.

Неделникот нагласува дека министерот за финансии Олаф Шолц го дал предлогот во писмо на 7 август пред Вашингтон да воведе санкции за компаниите вклучени во изградбата на гасоводот преку Балтичко Море, со што ефективно се замрзнува неговата конструкција.

Портпарол на германското Министерство за финансии изјави дека не може да коментира за поединечни извештаи. Нема изјави ниту од американска страна.

САД и многу европски земји се спротивставуваат на гасоводот, што, според нив, ќе ја зголеми зависноста на Европа од рускиот гас.

Прочитајте и...  Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Германските министри, вклучително и Шолц, нагласија дека ова е мотивација за спротивставувањето на Вашингтон на гасоводот.

Во писмото до секретарот за финансии на САД, Стивен Мнучин, во кое имале увид од весникот, Шолц ветил дека ќе обезбеди до милијарда евра народни пари за изградба на терминалите за природен гас, доколку Вашингтон се согласи да не воведува санкции за компаниите.

Прочитај повеќе

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат

Пендаровски во говор на 75. сесија на ОН: Постигнавме значаен напредок во учеството на жените во политиката

Слободен печат

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат