Германија, Холандија и Италија се подготвуваат за евентуален пад на берзите поради можниот Брегзит без договор

Германија би можела да преземе кризни мерки за да ја спречи евентуалната паника на пазарот ако Британија излезе од Европската Унија без договор, изјави денес неименуван извор.

Во случај на ненадеен пад на цените на акциите, регулаторите во Германија, Холандија и Италија би можеле на трговците привремено да им забранат т.н. short-selling, за да ги запрат претераните осцилации на цените, рекоа за „Ројтерс“ претставници од тие земји.

Трговците повремено позајмуваат акции од сопствениците, ги продаваат во очекуваниот пад на цени и потоа ги откупуваат по ниска цена, и ги враќаат на сопственикот, задржувајќи ја за себе паричната разлика. Оваа практика се нарекува short-selling.

Германскиот регулатор за финансиски пазари „БаФин“ веројатно ќе утврди група на компании кои ќе бидат посебно ранливи на економските последици од Брегзит и затоа ќе биде забранет претходно споменатиот тип на трговија со нивните акции, велат изворите.

Прочитајте и...  Топло време, попладне нестабилно облачно со дожд, грмежи и појава на град

„БаФин“ во минатото ги користеше овие мерки за време на финансиската криза, забранувајќи short-selling на акциите на одредени групи на банки и други фирми.

Берзата во Франкфурт е една од најголемите во Европа и Германија, според наводите, се придружи на зејмите кои ги подготуваат овие мерки, слично како Италија и Холандија.

Портпаролот на холандскиот регулатор „АФМ“ вели дека во случај на ненадеен раст или пад на цените, операторите на берзите на кратко би можеле да суспендираат трговија со финансиски иструменти како што се акциите.

И италијанскиот регулатор би можел да ги примени истите мерки, доколку се појават „екстремни осцилации“ поврзани со Брегизт кои би можеле да ја загрозат финансиската стабилност.

Прочитајте и...  Димитров: Не очекувам проблематизирање на кодовите МКД и МК, ЕК зазеде принципиелен став за јазикот

Останатите европски земји, вклучувајќи ја и Франција, не сакаа да откријат кои се нивните планови.

Иако мерките се уште не се активирани, подготвувањето за вакви чекори нагласува зголемена будност на Стариот континент во самата завршница на напнатите преговори за Брегзит на Велика Британија и ЕУ.

Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека Британија ќе излезе од ЕУ на 31 октомври, без разлика дали ќе се потпише договор или не.

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат