Германија го поддржа рускиот проект, а за шефот на Украина тоа е опасно геополитичко оружје

Северен тек/ Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Руско-германскиот гасовод „Северен тек 2“ е „опасно геополитичко оружје на Кремљ“, рече украинскиот претседател во неделата кога во Киев ја прими германската канцеларка која работи на проектот.

Тој скоро завршен балтички подморски гасовод директно ќе ги поврзе Русија и Германија, одземајќи ја Украина најмалку 1,5 милијарди долари годишно за транзит на руски гас преку нејзината територија и фрлајќи дипломатски притисок врз својот ривал.

„Ние го доведуваме во прашање овој проект исклучиво во однос на безбедноста и го сметаме за опасно геополитичко оружје на Кремљ“, рече Владимир Зеленски на заедничката прес-конференција со Ангела Меркел.

„Никој не може да негира дека Украина ќе биде изложена на најголеми ризици поради завршувањето на Северен тек 2“, рече тој.

Канцеларката, која се повлекува на есен, се обиде уште еднаш да го увери Киев, велејќи дека е постигнат договор со САД, кои сакаат да го запрат продолжувањето на проектот, под услов Москва да не го искористи за да ја ослаби Украина и услов за продолжување на договорот за транзит на гас по 2024 година.

Меркел потсети дека во петокот во Москва побарала од претседателот Владимир Путин да го продолжи „договорот за транзит на руски гас преку Украина, кој истекува во 2024 година“.

– Се согласуваме со Американците дека гасот не треба да се користи како геополитичко оружје и дека на крајот ќе биде во функција на продолжување на договорот. Колку побрзо тоа се случи, толку подобро”, додаде таа.

Договорот меѓу Германија и САД предвидува санкции за Русија

Но, претседателот Зеленски рече дека слушнал „само општи работи“ за продолжување на договорот за транзит досега.

Канцеларката рече дека ја разбира „големата грижа“ на претседателот Зеленски, истакнувајќи дека Берлин има „посебна одговорност“ во овој поглед.

„Германско-американскиот договор овозможува воведување санкции доколку гасот се користи како оружје“, рече таа.

Ангела Меркел на крајот рече дека овие ветувања ќе бидат „обврзувачки и за идните германски влади“, бидејќи канцеларката се подготвува да замине по 16 години на власт.

 

Видео на денот