Германија го надмина прагот од 10.000 починати од коронавирус

Бројот на жртвите на коронавирус во Германија денеска го надмина симболичниот праг од 10.000, па канцеларката Ангела Меркел го повтори повикот за социјално дистанцирање за да се спречи ширењето на заразата.

„Дневниот ред е следен: намалете ги контактите, состанувајте се со што е можно помалку луѓе“, рече Меркел во својот редовен саботен поткаст.

Институтот Роберт Кох денеска соопшти дека вкупниот број на починати од почетокот на кризата е 10.003, откако во последнтие 24 часа починаа 49 лица.

Германија се наоѓа на удар на втор бран од пандемиајта.

„Нашето однесување во многу влијае на брзината на ширењето на вирусот“, наведе канцеларката.

Таа рече дека за мерките во текот на зимата и за прославата на Божиќ ќе биде одлучено во наредните недели.

Прочитајте и...  Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

(Извор: Бета)

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian