ГЕРМАНИЈА ГО МЕНУВА КУРСОТ: Дали ЕУ ќе донесе шема за осигурување на депозитите

Германската канцеларка Ангела Меркел сигнализираше поддршка за намерите на нејзиниот заменик да го сруши долгогодишниот ќор-сокак во европската банкарска интеграција.

Нејзините забелешки во понеделникот вечерта посочуваат дека предлогот на германскиот министер за финансии, иако не е официјално одобрен од владата, се одразува на подготвеност да преговара за шемата за осигурување на депозитите ширум ЕУ.

Тоа беше клучен столб на стратегијата на Европа за излез од кризата со суверените долгови, но долгогодишните дебати досега не успеаја да дадат резултати.

– Министерот за финансии Олаф Шолц тука ја служеше службата, како што велат тие – рече Меркел во Рим на прес-конференција со италијанскиот премиер Џузепе Конте.

– Ние сè уште ќе разговараме за деталите во германската влада, но сето тоа оди во насока што ни треба. Поточно, ние мора да напредуваме – додаде канцеларката.

Прочитајте и...  Германија го огранучува бројот на работни визи за Балканот?

Седумгодишниот обид на Европа да ги прекине врските меѓу банките и нивните матични земји ги зацврсти фискално конзервативните северно-европски земји кон нивните соседи на југот, а помалите земји од еврозоната кон поголемите. Германија досега се спротивстави на заедничката европска гаранција за банкарските депозити, велејќи дека банките во послабите земји прво морале да го намалат ризикот на нивните биланси.

Иако таа потврди дека заедничкото осигурување на депозитите ќе биде „огромен доказ за довербата“ и дека напредокот ќе биде само постепен, Меркел рече дека Германија е посветена на постигнување на оваа цел.

Првичната реакција на Италија на предлогот на Шолц беше „студена“, при што министерот за финансии Роберто Гуалтиери цврсто го отфрли клучниот елемент на предлогот. Говорејќи во Брисел, Гуалтиери го повтори спротивставувањето на Италија за воведување построги правила за банките кои имаат домашен државен долг. Италија, е со најголем долг на еврозоната, верува дека секој потег во таа насока сериозно ќе го загрози нејзиниот финансиски систем.

Прочитајте и...  Димитров: Благодарни сме за досегашниот германски придонес во градењето консензус

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат