ГЕРМАНИЈА ГО МЕНУВА КУРСОТ: Дали ЕУ ќе донесе шема за осигурување на депозитите – Слободен печат
ВестиЕкономија

ГЕРМАНИЈА ГО МЕНУВА КУРСОТ: Дали ЕУ ќе донесе шема за осигурување на депозитите

Тоа беше клучен столб на стратегијата на Европа за излез од кризата со суверените долгови, но долгогодишните дебати досега не успеаја да дадат резултати.

Германската канцеларка Ангела Меркел сигнализираше поддршка за намерите на нејзиниот заменик да го сруши долгогодишниот ќор-сокак во европската банкарска интеграција.

Нејзините забелешки во понеделникот вечерта посочуваат дека предлогот на германскиот министер за финансии, иако не е официјално одобрен од владата, се одразува на подготвеност да преговара за шемата за осигурување на депозитите ширум ЕУ.

Тоа беше клучен столб на стратегијата на Европа за излез од кризата со суверените долгови, но долгогодишните дебати досега не успеаја да дадат резултати.

– Министерот за финансии Олаф Шолц тука ја служеше службата, како што велат тие – рече Меркел во Рим на прес-конференција со италијанскиот премиер Џузепе Конте.

– Ние сè уште ќе разговараме за деталите во германската влада, но сето тоа оди во насока што ни треба. Поточно, ние мора да напредуваме – додаде канцеларката.

Седумгодишниот обид на Европа да ги прекине врските меѓу банките и нивните матични земји ги зацврсти фискално конзервативните северно-европски земји кон нивните соседи на југот, а помалите земји од еврозоната кон поголемите. Германија досега се спротивстави на заедничката европска гаранција за банкарските депозити, велејќи дека банките во послабите земји прво морале да го намалат ризикот на нивните биланси.

Иако таа потврди дека заедничкото осигурување на депозитите ќе биде „огромен доказ за довербата“ и дека напредокот ќе биде само постепен, Меркел рече дека Германија е посветена на постигнување на оваа цел.

Првичната реакција на Италија на предлогот на Шолц беше „студена“, при што министерот за финансии Роберто Гуалтиери цврсто го отфрли клучниот елемент на предлогот. Говорејќи во Брисел, Гуалтиери го повтори спротивставувањето на Италија за воведување построги правила за банките кои имаат домашен државен долг. Италија, е со најголем долг на еврозоната, верува дека секој потег во таа насока сериозно ќе го загрози нејзиниот финансиски систем.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close