-2 C
Скопје

Германија ги заострува мерките: Ќе се забранува патување во и надвор од погодените области

Германија планира да воведе построги мерки за спречување на коронавирусот на локално ниво и надминување на заканата од втор бран, се наведува во нацрт-договорот меѓу федералните и регионалните власти.

Како што пренесуваат странските агенции, новите правила ќе вклучуваат забрана за патување „во и надвор од погодените области” за ограничување на ширењето на вирусот, се наведува во документот. Планот се очекува да биде финализиран денеска.

Во нацрт-документот се нагласува дека забраната за патување треба да се изрече „ако бројот продолжи да расте и не е сигурно дека синџирот на заразата не е прекинат” во погодената област.

Во вторникот германската канцеларка Ангела Меркел ја поддржа забраната за патување на луѓе од жариштата со случаи на коронавирус, наметнати од локалните власти.

Прочитајте и...  Неизвесна судбина со ланските ваучери

Поврзани вести

Во Велика Британија по грешка избришани 400 илјади полициски досиеја

Слободен печат

МВР: Санкционирани 368 лица за неносење маска

Слободен печат

Град Скопје: Водно ги исполнува критериумите за заштитено подрачје во V категорија

Слободен печат

Д-р Босилков: Потребна е хиперлокација на политиката која би создала повторна блискост помеѓу луѓето

Слободен печат

Работел по 18 часот, внатре затекнати 10 гости и газдата: Затворен угостителски објект во Куманово

Слободен печат

Во Милано од денеска е забрането пушење на јавни места

Слободен печат

Остави Коментар