-3 C
Скопје

Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

Германија денеска упати апел до сите страни да покажат воздржаност по убиството на шефот на иранската програма за ннуклеарно вооружување Мохсен Фахризаде и да се избегне ескалација на тензиите.

– Неколку недели пред стапување на американската администрација на должност, важно е да се зачува простор за разговори со Иран, за да може да се реши спорот за иранската нуклеарна програма по пат на преговори. поради тоа Германија ги повикува сите страни да се воздражат од чекори што би довеле до понатамошна ескалација на ситуацијата.

Фахризаде е убиен вчера во близина на Техеран. Иранскиот претседател Хасан Рохани за убиството го обвини Израел и најави одмазда.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Пожар во дом за стари лица во Украина: Најмалку 15 лица настрадаа, 9 се повредени

Поврзани вести

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

ФОТО | Од спортски тренери до свештеници педофили: Сексуалните злосторства кои го потресоа светот

Слободен печат

Аргентинскиот претседател ја прими руската вакцина „Спутник V“

Слободен печат

Остави Коментар