Германец пет години мртвата мајка ја чувал во куќата за да ја зема нејзината пензија

Кога во заедницата е забележано нејзиното отсуство, нејзиниот син Клаус рекол дека неговата мајка е врзана за кревет и тој се грижи за неа.

Германија е во шок откако полицијата на 15 јуни во куќа пронајде труп на жена која е мртва веќе пет години.

Телото на Јозефа Л. е откриено во германскиот град Брухзал. Жената починала во 89. година од животот и тоа пред пет години, објави Билд.

Сетот тоа време, нејзиното распаднато тело лежело во креветот од куќата во која живеела со синот Клаус Л. (65).

Тој од официјалните лица ја скрил смртта на својата мајка за да може да ја прима нејзината пензија.

Како што пренесува Билд, жената не е видена 8 години, а додека била жива работела како бејбиситерка и чистачка во месара.

Прочитајте и...  Спасовски од Куманово: Излезете на гласање безбедно е, изберете сигурност

Кога во заедницата е забележано нејзиното отсуство, нејзиниот син Клаус рекол дека неговата мајка е врзана за кревет и тој се грижи за неа.

Меѓутоа, соседите се посомневале и ја известиле полицијата.

– Излегуваше од дома кратко само наутро на велосипед. Никогаш не купуваше пелени, производи за нега или храна за двајца. Дури и кога некој ќе сакаше да ја посети, Клаус велеше дека жената не сака никого да види, изјави за Билд еден пријател.

Полицијата со судски налог влегла во куќата и таму го затекнала трупот на жената. Клаус рекол дека жената починала од природна смрт во август 2015 година, а обдукцијата го потврдила тоа.

Тие се сомневаат дека Клаус ја земал нејзината пензија и живеел од неа, зошто немал никакви други дополнителни приходи.

Прочитајте и...  Шекеринска: Граѓаните денес се еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ

Полицијата ја истражува измамата, а Клаус моментално не е во притвор и продолжи да живее во куќата.

 

Прочитај повеќе

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција