Германците одлучија: Ќе има навивачи на натпреварите во Бундеслигата!

На состанокот на претставници на 16 германски сојузни држави беше договорено да се воведе шестнеделен пробен период за навивачите на трибините.

За тоа време, ќе биде дозволено 20 проценти од капацитетот на стадионите да биде исполнет со фанови на фудбалските натпревари.

Ќе се применуваат строги епидемиолошки мерки на стадионите како држење дистанца, носење маски, стои забрана за доаѓање на гостински гости, а ќе биде забранет и алкохолот на трибините.

Секој билет ќе биде персонализиран со цел да следат движењата на сите луѓе кои доаѓаат на стадионите.

Прочитајте и...  Крај за Ренова, минимален триумф на Хајдук

Новата сезона во Бундеслигата започнува в петок (18 септември) со првиот натпревар, дербито помеѓу Баерн и Шалке кои ќе играат од 20.30 часот на „Алијанц“ Арената во Минхен.

Прочитај повеќе

Откако го купи Алкантара, Ливерпул тропа на вратата на Барселона

Слободен печат

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат

Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Слободен печат