ГЕРИЛА АКЦИЈА ВО БИТОЛА: Ова не е паркинг (ФОТО) – Слободен печат
ВестиМакедонија

ГЕРИЛА АКЦИЈА ВО БИТОЛА: Ова не е паркинг (ФОТО)

Целта на оваа акција е да се изврши притисок врз надлежните односно Општина Битола и МВР сериозно да се зафатат со решавањето на овој проблем и да ги вратат колите на улиците и пешаците на тротоарите.

Најновата герила акција која се спроведува во Битола се вика „Ова не е паркинг“, а битолчани на оние кои се погрешно паркирани на автомобилите им закачија жолти балони на кој пишува „Ова не е паркинг“.

„Иако Битола не е голем град паркирањето на јавните површини и тротоари зема се поголем замав и на одредени локации низ Битола. Практично е невозможно безбедно движење на пешаците. Во изминатите неколку години поради трендот на узурпацијата на тротоарите предизвикани се повеќе несреќи, а постарите граѓани, инвалидизираните лица, велосипедистите и децата се почесто се обесхрабрени да се движат на одредени локации низ Битола“, наведуваат организаторите на акцијата.

Целта на оваа акција е да се изврши притисок врз надлежните односно Општина Битола и МВР сериозно да се зафатат со решавањето на овој проблем и да ги вратат колите на улиците и пешаците на тротоарите.

View this post on Instagram

🍀✊ #Битола 12.07.2019 ⚡️ Reposted • @poinaku : „Акцијата „Ова не е паркинг” е посветена на узурпацијата на јавните површини во Битола. Граѓаните секојдневно се соочуваат со проблеми кои го ограничуваат нивното движење и ја загрозуваат нивната безбедност. Иако Битола не е голем град паркирањето на јавните површини и тротоари зема се поголем замав и на одредени локации низ Битола. Практично е невозможно безбедно движење на пешаците. Во изминатите неколку години поради трендот на узурпацијата на тротоарите предизвикани се повеќе несреќи, а постарите граѓани, инвалидизираните лица, велосипедистите и децата се почесто се обесхрабрени да се движат на одредени локации низ Битола.⁣ Целта на оваа акција е да се изврши притисок врз надлежните односно општина Битола, Мвр сериозно да се зафатат со решавањето на овој проблем и да ги вратат колите на улиците и пешаците на тротоарите.” ⁣ ⁣ 👁 Сведоци сме на повеќе артивистички подвизи изминатиов период, браво за сите совесни граѓани кои се свесни дека сите имаме еднаква одговрност во општеството!!! 🙌 ⁣ ⁣ Секоја чест за @poinaku кои повторно пренесуваат есенцијална порака !!! 👏

A post shared by СП. (@slobodenpecat) on

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close