Герила акција: Улични активисти испратија пораки по повод Меѓународниот ден на борба против корупцијата - Слободен печат

Герила акција: Улични активисти испратија пораки по повод Меѓународниот ден на борба против корупцијата

На Меѓународниот ден на борба против корупцијата, 9 Декември, неколку улични активисти поставија табли низ центарот на Скопје, со кои предупредуваат на корупцијата и како таа влијае на живеењето.

„Од 44 држави во Европа, само две годинава се рангирани како покорумпирани од Македонија, која реномето за длабоко корумпирана земја го одржува со години. Еден од клучните атрибути за ваквото реноме е корупцијата при јавните набавки“, се наведува во соопштението на активистите.

Активистите велат дека со оваа акција на сликовит начин се обидуваат на граѓаните да им објаснат колку многу парите на граѓаните, кои властите ги управуваат а не се нивни, се трошат за коруптивни зделки и се одлеваат во приватни џебови додека, како што појаснуваат, образованието, науката, културата, социјалата, здравството, екологијата страдаат.

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

8 + six =

Прочитај повеќе

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Слободен печат

Локализиран пожарот во Белград

Слободен печат

Тачи за авиолинијата Приштина-Белград: Тоа е чекор напред за односите меѓу Косово и Србија

Слободен печат

Петровска: Постапката за набавка на обрасците е спроведена, а договорот е склучен согласно Законот за јавни набавки

Слободен Печат

Кои 12 амандмани ги предлага Путин?

Слободен Печат

САД одбележува ден на борецот за човекови права, Мартин Лутер Кинг

Слободен печат