Герила-акција во Приштина: Курти со нос како Пинокио

Фото: принт-скрин

Во Приштина на протестот кој го организираше вонпарламентарната Социјалдемократска партија,
каде беше изразено незадоволство од договорот во Охрид кој предвидува формирање на Заедница на српски општини, беше организирана Герила-акција каде се појавија фотографии на премиерот Албин Курти но и на други политичари со нос како на Пинокио.

Поддржувачите на вонпарламентарната Социјалдемократска партија фрлаа димни бомби околу зградата на Владата во Приштина.

Демонстрантите бараат оставка од Курти. Од јарболот пред владината зграда го симнаа косовското знаме и наместо тоа закачија бело знаме за да симболизира дека Курти се предал во Охрид.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот