8 C
Скопје

Герасимовски: Матичниот број ќе биде доволна потврда при евентуалните злоупотреби на попишувањето

Лесно може да се утврди кој внесен податок е лажен, коментира за „Слободен печат“ поранешниот директор на Државниот завод за статистика, Дончо Герасимовски, по написите дека македонски државјани што живеат во земјава, користејќи странски компјутерски адреси се попишуваат на апликацијата наменета за иселениците. Според него, одговорот ќе го даде внесениот матичен број.

-Постојната апликација е наменета само за нашите иселеници. Но, самата апликација нема систем да провери дали податоците се релевантни или веродостојни. Сепак, тоа лесно се проверува, преку внесениот матичен број, како и податоците од местото на живеење, односно општината што исто така треба да се наведе и тоа ќе претставува доволна потврда, вели Герасимовски.

Тој додава дека Заводот веднаш треба да се зафати ажурно со ваква проверка на податоците, бидејќи, како што вели, доколку се натрупаат, може да го забави процесот на попишување.

Прочитајте и...  Филипче во посета на „Торлак" во Белград, вчера стигнаа 10 000 дози од „Фајзер"

Претходно од Државниот завод за статистика порачаа дека ваквиот начин на попишување претставува кршење на Законот за попис, во членот за давање лажни податоци, кој предвидува и тригодишна затворска казна.

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар