Георгиевски: Романот на годината не висеше на конец, тој е како престарена рок ѕвезда

Минатата недела објавени се решенија за роман на годината. За роман на минатата 2019 година е прогласен романот „Песот со Тажен поглед“ на реноимираната пистелка Оливера Николова во издание на „Матица Македонска“.

-Јас ова го нарекувам роман на годината во време на Корона вирус. Точно е дека романот на годината имаше премрежија уште кога беше распишан. Веројатно е познато дека градот Скопје донесе одлука да помогне и да ја кофинансира оваа награда. Но кога завршши приемот на книги на 15 јануари, градот се попишмани и ја повлече оваа одлука, рече Георгиевски во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Тој кажа дека 38 романи годинава влегоа во конкуренција.

-Романот на годината не висеше на конец. Тој е како престарена рок ѕвезда. Може да кажете и најпозитивни и најнегативни работи, но неговата репутација не можете да му ја одземете. Годинава влегоа 38 романи во конкуренција. Фондацијата Славко Јаневски работеше сериозно, направи неколку селекции, на крајот со мнозинство Оливера Николова доби награда. Ова на Николова со „Куклите на Росица“и е втор пат да ја добие оваа награда. Мене ми е лично драго бидејќи станува збор за можеби најважната жива авторка во Македонија, изјави новинарот, колумнист, Ѕвездан Георгиевски.

Прочитајте и...  Наставата на далечина се приближува кон тортура

Прочитај повеќе

Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Слободен печат

Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Слободен печат

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Слободен печат

Се огласи осудениот Талески: Судскиот процес беше сè, само не потрага по ВИСТИНАТА, тоа беше циркус за јавноста

Слободен печат

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен печат

Гувернерот на Њујорк предупредува: За 6 дена ќе останеме без респиратори ако продолжи вака

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат

Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Слободен печат

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

МИА Агенција

„Одев со Пепи ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“ – раскажува тепаното девојче од Штип (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави сцени од Еквадор: Армијата собира лешови од улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат