8 C
Скопје

Георгиевски: Мотор е потенцијален противник и во Лигата на шампионите

Вардарци му гостуваат на Мотор Запорожје во својот трет натпревар во СЕХА лигата, со што ќе го заокружат „пеколниот“ февруари, во коj одиграа пет натпревари досега, а имаа и неколку одложени дуели. Вардар досега има две победи во двата натпревари во СЕХА, но утревечер (20.15 ч.) против Мотор Запорожје ќе го имаат најтешкиот предизвик во регионалното натпреварување.

– Ни следи натпревар против Мотор во рамките СЕХА лигата. Овој период имавме многу средби, иако очекувавме вакво темпо, сепак тешко е за нас, но верувам и за другите екипи. Ни следи долг пат до Запорожје и сериозен противник. Мотор игра добро и во Лигата на шампионите, третопласиран е во тешка група. Од тоа што можевме да видиме, тие многу трчаат, постигнуваат многу голови и имаат квалитетна екипа. Го гледам како потенцијален противник во осминафиналето во Лигата на шампионите. Мора добро да се подготвиме, иако е дуел од раната фаза на СЕХА лигата, секоја победа носи дополнителна самодоверба и подобра атмосфера. Се надевам ќе се подготвиме добро и ќе извлечеме добар резултат – вели Гоце Георгиевски.

Прочитајте и...  Алборг крои „дрим-тим“: Палмарсон потпиша договор, во 2022 година доаѓа и Хансен!

Поврзани вести

Дефинитино е крај, сите англиски екипи излегуваат од Суперлигата

Слободен печат

Хаос во Ливерпул: Спонзорот си замина, капитенот ја нападна управата поради Суперлигата

Слободен печат

Квалификации за СП: Црногорките ќе играат на ракометниот Мундијал

Слободен печат

ЕХФ Лига на Европа: Познати сите учесници на фајнал-фор

Слободен печат

Завршен состанокот на екипите основачи на Суперлигата, засега само Сити официјално се откажа

Слободен печат

ВИДЕО: Шалке испадна од Бундеслигата по точно 30 години

Слободен печат

Остави Коментар