Георгиевска балкански сениорски шампион во таеквондо - Слободен печат

Георгиевска балкански сениорски шампион во таеквондо

Голем успех на нашите учесници на Бугарија, македонскиот таеквондо клубот „Бутел“ освои четири медали, едно злато, две сребра и брозан на 21 Балкански шампионат.

Анамарија Георгиевска е балкански сениорски шампион во категоријата -67кг, со две победи против натпреварувачки од Турција и Босна и Херцеговина. Тоа е првиот златен медал од Балканско првенство во женска сениорска конкуренција за Македонија.

Марко Стевиќ освои сребрен медал во категоријата +87кг со две победи против натпреварувачи од Србија и Босна и Херцеговина, а пораз во финалето од турски борец со тесен резултат 18:16.

Потоа Андреј Василевски дојде до пионерско сребро со две победи над натпреварувачи од Бугарија и Србија, а поразен од бугарски претставник, додека Фросина Рајковска се закити со кадетска бронза.

Прочитајте и...  Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Сите натпреварувачи имаа добри настапи, на ова Балканско првенство поради не допатуваа неколку кратните балкански шампионати, Дејан Георгиевски и Филип Додевски.

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

14 − 6 =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат